3D tiskárna byl můj dlouholetý sen, ale splnil jsem si ho teprve nedávno. Prošel jsem si asi tradičníma fázema kdy jsem se snažil využít maximálně tiskový čas a tiskárna proto zpočátku nezahálela, ale vždy jsem se snažil vyhýbat tisknutí doplňků jako jsou figurky a jiné „hračky“.
Chtěl jsem 3D tisk využít i na doplnění druhého koníčku, střelby ale přiznávám, že jsem moc reálně využitelných modelů nenašel.
Vytiskl jsem si krabičky na náboje, ty jsou imho super
Pak také obal na Garmin Xero radar. Pro tento radar mám i koupený hard case, ale přiznám se, že 3D tištěný je tak dobrý a daleko pevnější než kupovaný hardcase, že hardcase skončil v šuplíku a používám tento tištěný.
Pak mám nějaký obal na záslepky na lepení terčů, ale že by to bylo úplně ideální, to nemohu říct, zřejmě nesedí rozměr kotoučku.
Máte nějaké oblíbené 3D tištěné věci co souvisí se střelectvím? Viděl jsem prodávat i 3D tištěné sušilky, jakou to asi může mít životnost?
Jo, pro někoho kdo střílí velké objemy to asi nedává smysl. Mě moc baví přebíjet a dělám si spousty různých testovacích skupin, takže proto potřebuju ty náboje mít nějak organizovaně uložené..
Jestli ukládáš do krabiček, které tiskneš, tak to asi moc nábojů nemáš. Jestli náhodou tisk krabičky nezabere víc času než výroba těch nábojů do ní?
Jinak tisk je fajn, mám tištěný vymezovač propadu spouště na závodního Canika, celogrip s navaděčem na Zeku a na Zeku ještě hmatník spouště. Vše vlastní vývoj spolu s kolegou, který pak tiskl.
Ty krabicky se preci vystrilenim naboju nespotrebuji, nevyhodim je. Jde o to, ze kdyz delam zebrik navazek znacim si naboje se stejnou navazkou abych vedel jak dopadnou nabojnice. Proste v tom mam takovejhle svuj system.
Nespotřebují. Myslel jsem to na aktuální celkový objem. Neumím si představit, že bych svůj sklad dal do krabiček, které bych tisknul. Používám holá platíčka od sellierů a ty skládám do komínů. Už papírové krabičky by zabraly příliš mnoho místa. Když si představím, že by ještě mezi náboji byly tištěné přepážky a tlustý obal kolem… Brrr.
My je třeba vyrábíme a pokud se to používá jako klasický náboj (zavedení ze zásobníku, cvaknutí, vyhození ven), tak naše vydrží stovky vytažení z komory. Běžně používáme na střelnici při výcviku střelby, aby klienti viděli, jak strhávají.
Máme i vyzkoušené použití na nácvik selhačů, kdy i po rychlém vystřílení dvou pistolových zásobníků se může tenhle plast nechat v komoře a nedojde k “připečení”.
Je to o materiálu, to co používáme my prostě není nejlevnější PLA z číny…
Ale pokud se to používá na trénink závad (náboj se hodí do komory a pak se na něj zezadu pustí závěr) tak se drážka ožvejká/utrhne. Na to máme sušilky s mosaznou nábojnicí (ty používám i na zkouškách) a na střelnici simulátory závady, který vydržej jen desítky použití, porotože je to náročnější (náraz víc z boku).
Paradoxem současného zákona o zbraních je, že podle 119ky jsou ty sušilky brané jako zbraně kategorie D a tedy prodávat by je měly jen firmy s patřičnou koncesovanou živností (licence od policie potřeba není). Samozřejmě, myslím si, že u těch plastů to nikdo moc nehrotí.
3D tisk je ideal pro automatizaci - tedy tisk podavacu strel a nabojnic. Ja si podavac strel vyrobil vlastni „klasickou“ metodou, tedy vrtacka/pilnik/sverak, jen ty „talire“ jsem si nechal z plastu vyriznout vodou. Ale mit 3D tiskarnu, urcite bych ji ma to pouzil. Uz jen proto, ze se ty soubory daj koupit „hotove“.
Proslapaval jsem vlastni cestu, nemaje jine predlohy nez videa jinych bastleru na YT. Hledal jsem ruzne po hobby marketech vsechno mozne, co bych mohl pretvorit v dalsi dil pro muj podavac.
Bylo to skvele mentalni cviceni, muj podavac je myslim dobry. Mam ho ozkouseny a pouzivam ho na .223, 9/.357, 10/.40 a .45 (ten .45 setup by si myslim poradil i s .44, a dodelat si na .308/.312 by taky nemel byt problem). S vyjimkou WC strel (ty stejne usazuju „rucne“ a-la LE.Wilson) jsem to overil jen na 9mm strelach na snad 15ti ruznych tvarech a hmotnostech. Dalsi vzorky pro .357, .40, .45 a .223 uz tak pocetne nebyly. Ale byl to dlouhy vyvoj, spousta rozcilovani, nekonecneho ladeni. Pocit vitezstvi byl skvely, ale s odstupem casu - radsi 3D tisk a zlomek casu, i kdyby to treba nebylo tak univerzalni jako ten muj.
Tisknu a kreslím hodně, živí mě to. Dokonce jsem tiskl ty stejné krabičky na střelivo jako v OP Mám jich fakt hromadu Jinak naposled jsem si jen tak pro zábavu vymodeloval pěkné vnitřní i vnější holstery na dva glockové zásobníky s co nejtenčí stěnou, které fakt parádně obepínají zásobníky a jsou takové velmi minimalistické. Zkoušel jsem různé exotičtější materiály s high temp hotendem a lze na nich dosáhnout fakt pěkných výsledků - tenčí než kydex a srovnatelně odolné, možná i malinko odolnější. Běžně materiály na to nejsou většinou nic moc. Ale ještě to pomaloučku dolazuju a pak to asi dám na printables. Jinak nejpoužívanější EDC tištěná věc v souvislosti se zbraněma je custom dráp na holsteru - udělal jsem si takový, který mi nejvíc vyhovuje. Ale ne že bych z toho ke zbraním jinak dělal něco extra důležitého. Ještě tak sušilky, co jsem si nalisoval do mosazných nábojnic.
Jinak tisknu normálně FDM na asi deseti průšovkách a jednom voronovi předělaném na vyhřívanou komoru kvůli velkým věcem z čistého PC.